راهنمای ثبت برند
 • 0نظر
 • 1723

 

 یکی از مهمترین وظایف هر شرکت، پیدا کردن برند مناسب برای جلب توجه و وفاداری مشتری است. از جمله خصوصیات یک برند معروف می‌توان به جذابیت، الهام بخش بودن، تک بودن، تناسب، جایگاه و... اشاره کرد.
برند در جامعه ما و زبان فارسی به محصول یا خدمتی گفته می‌شود که اعتبار و ارزش اجتماعی داشته باشد. در واقع برندهای دلخواه آنهایی هستند که دارای ماهیت و قدرت اجتماعی بالایی بوده و افراد نسبت به آنها حس مالکیت داشته باشند.
حق استفاده انحصاری نام و علائم تجاری فقط برای کسانی شناخته خواهد شد که ثبت برند را در اداره مالکیت صنعتی انجام داده باشند.
ثبت علائم تجاری یا ثبت برند اختیاری است، البته دولت ثبت علائم کالاهای زیر را اجباری کرده است : داروهای اختصاصی (اسپسیالیته) مورد استعمال طبی یا بیماری ،مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصوص باشند، نوشیدنی ها و آب های گازدار ،لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می رود.

 

امتیازات ثبت برند

 1. نشان تجاری از مهمترین عناصر بازاریابی و موفقیت یک سازمان  است.
 2. علامت تجاری به وسیله برند سازی به جلب اعتماد مشتریان کمک می کند.
 3. استفاده از علائم مشخص  باعث می شود ارائه خدمات نامرغوب یا متفاوت امکانپذیر نباشد
 4. تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند
 5. حق استفاده انحصاری از نام و علائم تجاری

 

ویژگی های یک برند قابل ثبت 

موثرترین گام در ثبت برند انتخاب نام و علائم تجاری طبق استاندارد اعلام شده از سوی اداره ثبت مالکیت صنعتی می باشد.

 1. انتخاب نامی که جزء واژه های عام نباشد مثل باستان، ایران
 2. انتخاب واژه های توصیف کننده در اسم برند مثل زیبا، بزرگ ، خوب
 3. استفاده از واژه های فریب دهنده که مصرف کننده را نسبت به ماهیت، کیفیت و یا مبدأ ساخت، تولید و عرضه محصول گمراه نمایند ، باعث می شود تا برند غیر قابل ثبت شود
 4. نمونه نام تجاری نباید با  نظم عمومی و موازین شرعی مغایرت داشته باشد
 5. نباید در علائم تجاری از پرچم ها، نشانهای سلطنتی، علائم رسمی دولتها و نشان کشورها و سازمانهای بین المللی یا انتخاب علائمی که نمونه ای از آنها به دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) اعلام شده است استفاده نمود برای مثال پرچم ها ، نشان های سلطنتی و...
 6. کپی کردن یا بصورت گمراه کننده ای شبیه به علامت یا ترجمه یک نمونه نام تجاری که برای همان کالا یا خدمات در ایران ثبت برند شده باشد.


نحوه ثبت برند در ایران

طبقه کالا باید مشخص شود یعنی برند برای یک طبقه ثبت می شود یا برای چند طبقه مثلا ثبت برند برای طبقه 30 فقط شامل کالاهای خوراکی می شود.
به نسبت افزایش تعداد طبقه کالا در زمینه ثبت برند باید تعداد مجوزهای  ارائه شده نیزافزایش یابد 
اگر نام تجاری یا برند فارسی باشد متقاضی حتما باید مجوزی را در جهت اعتبار زمینه فعالیت خود ارائه دهد . مثلا ثبت برند در زمین فروش خوراک نیاز به جواز کسب دارد اگر نام تجاری لاتین باشد علاوه برارائه مجوز نیاز به ارائه کارت بازرگانی  نیز می باشد.

 

طبقه بندی های علامت تجاری به شرح ذیل می باشد

 1. مصنوعات نساجی
 2. فلزات و مصنوعات فلزی
 3. اسباب بازی و لوازم ورزش
 4. صنایع و محصولات شیمیایی
 5. مواد غذایی و محصولات کشاورزی
 6. دستگاه و لوازم و آلات فنی و علمی و صنعتی
 7. مصنوعات و اشیاء ساخته شده از مواد مختلف
 8. سایر موارد

مراحل ثبت برند

گام اول: دریافت کد رهگیری از اداره ثبت شرکت ها توسط مشاوران حقوقی ثبت شرکت فکر برتر

گام دوم: تهیه مدارک لازم جهت ثبت برند است.

مدارک لازم جهت ثبت برند برای اشخاص حقیقی:

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی
 2. برای ثبت برند ارائه کپی کارت بازرگانی در صورتی که از حروف لاتین در نام و علائم تجاری استفاده شده باشد الزامی است.
 3. در صورت نیاز ارائه کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

مدارک لازم جهت ثبت برند برای اشخاص حقوقی:

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء
 2. کپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت نکته حائز اهمیت آن است که از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد.
 3. کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی) و کارت بازرگانی در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد.

گام سوم: تنظیم اظهار نامه توسط مشاوران حقوقی ثبت شرکت فکر برتر

نکته: بررسی اظهارنامه صرفاً بر اساس اولویت زمان ثبت آن ها در سامانه می باشد و نتیجه بررسی اداره ثبت شرکت ها و ثبت علائم تجاری فقط از طریق بخش پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل مشاهده است. مشاوره رایگان و تخصصی با تماس با ثبت شرکت فکر برتر

 

نتایج حاصل از بررسی اظهارنامه در اداره ثبت شرکت ها یکی از موارد زیر خواهد بود:

 1. ابلاغیه رفع نقص، ابلاغیه رد اظهارنامه، ابلاغیه رد بخشی از موارد خواسته شده در اظهارنامه
 2. نکته حائز اهمیت در مراحل ثبت برند، مرتفع ساختن هرنوع ابلاغیه توسط مشاورین حقوقی زبده در ثبت شرکت فکر برتر انجام می شود.

 

ثبت برند جهانی

گرفتن کارت بازرگانی

تمام امور ثبتی شما اعم از ثبت شرکت  ، ثبت برند در موسسه حقوقی فکر برتر به صورت کاملا تخصصی و در سریع ترین زمان ممکن انجام می گردد،برای کسب مشاوره رایگان و تخصصی در زمینه ثبت برند می توانید در ساعات اداری با کارشناسان حقوقی ثبت فکر برتر تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس : 02142143

 

ارسال نظر