راهنمای ثبت شرکت سهامی عام
 • 0نظر
 • 1301

 

سرمایه در شرکت سهامی عام به قطعات سهام تقسیم می شود و هر صاحب سهام به اندازه مبلغ اسمی سهام خود مسئولیت دارد ضمن اینکه بخشی از سرمایه این شرکت ها با فروش سهام به مردم تامین می شود. 

 

مدارک ثبت شرکت سهامی عام

 1. ارائه طرح اظهارنامه شركت سهامی عام در دو نسخه

 2. ارائه طرح اساسنامه شرکت سهامی عام در دو نسخه

 3. ارائه طرح پذیره نویسی در دو نسخه به اداره ثبت شرکت ها
 4. گواهی بانكی مبنی بر واریز حداقل 35% سرمایه تعهد شده توسط موسسین
 5. كپی شناسنامه موسسین

 

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

 1. اظهارنامه و طرح اساسنامه تهیه و به امضاء کلیه موسسین رسیده باشد.
 2. افتتاح حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس نزد یکی از بانکها.
 3. موسسین باید حداقل 20 درصد سرمایه شرکت را تعهد نمایند و حداقل 35% مبلغ تعهد شده را به حساب شرکت سپرده نمایند.
 4. اظهارنامه و طرح اساسنامه تهیه شده به همراه طرح اعلامیه پذیره نویسی که به امضاء کلیه موسسین رسیده را به اداره ثبت شرکت ها تسلیم نمایند.
 5. پس از مطالعه طرح اظهارنامه ، طرح اساسنامه و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام، اداره ثبت شرکت ها اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی سهام را صادر می نماید.
 6. طی مهلتی که در اعلامیه پذیره نویسی تعیین شده است، علاقه مندان می توانند به بانک مراجعه نموده و تعداد سهامی را که موسسین در اعلامیه خود معین کرده اند را خریداری نمایند. (به سهام اولیه برگه تعهد سهام می گویند که مطابق ماده 13 لایحه اصلاحی قانون تجارت تنظیم شده است.)
 7. بعد ازاینکه بانک تایید نمودتمام سهام شرکت تعهد گردیده و دست کم 35% از کل سرمایه واریز شده ، گواهی بانکی مذکور همراه با کپی شناسنامه و کارت ملی موسسین و پذیره نویسان (خریداران سهام) و صورتجلسه مجمع عمومی موسسین که هیأت مدیره و بازرسین در آن انتخاب شده است و قبولی سمت خود را اعلام نموداند به علاوه ی اساسنامه تصویب شده به اداره ثبت شرکت ها ارجاع می شود و ثبت شرکت سهام عام انجام می شود.

توجه : در گام پنجم احتیاج به دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد که موسسه فکر برتر مجوز ذکرشده را طی 10 روز اخذ می کند.اعلامیه پذیره نویسی باید حداقل در دو روزنامه کثیرالانتشار منتشر شود و نزد بانکی که برای شرکت در شرف تاسیس حساب باز شده در معرض دید علاقه مندان قرار گیرد. 

تمام امور ثبتی شما اعم از ثبت شرکت  ، ثبت برند در موسسه حقوقی فکر برتر به صورت کاملا تخصصی و در سریع ترین زمان ممکن انجام می گردد،برای کسب مشاوره رایگان و تخصصی در زمینه ثبت شرکت سهامی عام می توانید در ساعات اداری با کارشناسان حقوقی ثبت فکر برتر تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس : 02142143

 

 

ارسال نظر