قانون چک برگشتی حقوقی
  • 0نظر
  • 3068

تفکر اشتباه عموم مردم این است که چکی که حقوقی می‌شود از اعتبار افتاده است و بی ارزش است. چون صادر کننده چک قابل تعقیب قانونی نیست. در حالی که این‌گونه نیست. در چک‌های حقوقی فقط صادرکننده قابل تعقیب و مجازات كيفري نیست اما می‌توان تقاضای توقیف اموال و دارایی صادرکننده را کرد و دادگاه نیز حکم به پرداخت مبلغ چک خواهد داد مگر آنکه با دفاعیات خوانده (صادرکننده) ثابت شود که به طور کلی طلبی وجود ندارد یا آنکه چک بابت ربا صادر شده است یا به هر دلیل دیگر دارنده چک (خواهان) استحقاقی ندارد.

چک حقوقی چیست

چنانچه طی مهلت تعیین شده طبق قانون چک محق (کسی که چک برای او صادر شده است) برای برگشت زدن چک اقدام ننماید. پی گیری چک بصورت کیفری دیگر امکان پذیر نیست. اما نكته مهمي كه در اينجا وجود دارد اين است كه وصف كيفري و حقوقي زماني مطرح مي شود كه دارنده چك برگشتي، آگاهي لازم نسبت به مدت زمان قابل قبول براي طرح شكايت را ندارد.

 

بهترین زمان برگشت زدن چک 

طبق ماده 11 قانون صدور چك  زمان شكايت كيفري عليه صادر كننده چك (صاحب حساب) 2 دوره 6 ماهه مي باشد. بدین صورت كه دارنده چك ابتدا حداكثر تا 6 ماه پس از تاريخ صدور چك مي تواند آن را برگشت زده و از بانک گواهي عدم پرداخت دريافت كند. چنانچه در اين مدت ، دارنده چك آن را به بانك ارائه ندهد و مقدمات شكايت را فراهم نكند، اين مهلت از بين ميرود و ديگر قابل تعقيب كيفري چک نيست. 6 ماه دوم از تاريخ صدور گواهي عدم پرداخت است، يعني اگر دارنده چك در مهلت 6 ماه پس از تاريخ صدور، چك را به بانك ببرد و در صورت نبود وجه نقد در حساب، آن را برگشت بزند و گواهي عدم پرداخت از طرف بانك صادر شود، از اين تاريخ دارنده چك 6 ماه فرصت رسيدگي كيفري درمحاكم دادگستري را خواهد داشت، ولي اگر دارنده چك در مهلت هاي ياد شده ، اقدامي نكند، ديگر امكان شكايت كيفري و محكوم كردن صادر كننده چك به مجازات هايي كه در قانون ذكر شده است وجود ندارد .

تمام امور ثبتی و حقوقی شما اعم از ثبت شرکت  ، ثبت برند ، وکیل چک در موسسه حقوقی فکر برتر به صورت کاملا تخصصی و در سریع ترین زمان ممکن انجام می گردد،برای کسب مشاوره رایگان و تخصصی در زمینه ثبت برند می توانید در ساعات اداری با کارشناسان حقوقی ثبت فکر برتر تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس : 02142143

ارسال نظر