شرکت سهامی خاص شرکتی است بازرگانی (ولو اینکه موضوع عملیات آن،‌ امور بازرگانی نباشد) که تمام سرمایه‌ی آن منحصراً توسط مؤسسین،تأمین‌گردیده و سرمایه‌ی آن به سهام، تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، ‌محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. تعداد سهام‌داران نباید از سه نفر کمتر باشد و عنوان «‌ شرکت سهامی خاص »‌ باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت، به طور روشن و خوانا قید شود ، در ادامه مطلب با نحوه ثبت شرکت سهامی خاص آشنا می شوید .

شرکت سهامی خاص با ۳ نفر سهامدار تشکیل می گردد و در هیئت مدیره این نوع شرکت ۳ سمت اصلی شامل مدیرعامل ، رئیس هئیت مدیره و نایب رئیس هئیت مدیره حتما باید وجود داشته باشد . در شرکت سهامی خاص الزاما باید دو نفر بازرس تعیین گردد که این دو نفر نباید نسبت فامیلی با عضاء هیئت مدیره داشته باشد . بازرسان وظیفه رسیدگی به عملکرد هیئت مدیره و حساب های مالی و مالیاتی  شرکت را دارند که شامل بازرس اصلی و بازرس علی البدل می باشد . در شرکت سهامی خاص مدت تصدی سمت اعضاء هیئت مدیره ۲ سال خورشیدی و اعتبار بازرسان ۱ سال مالی می باشد .

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

 1. حداقل ۳ نفر عضو اصلی در شرکت که به سن قانونی رسیده باشند. (۱۸ سال تمام)
 2. اعضا هیئت مدیره باید حداقل از ۲ نفر تشکیل گردد و اعضا و هیئت مدیره باید حداقل دارنده یک سهم باشند و اعضا و هیئت مدیره نباید دارای سوءپیشینه کیفری باشند.
 3. حداقل سرمایه شرکت باید صد هزار (۱۰۰٫۰۰۰) تومان باشد. طرفین باید ۳۵ % مبلغ تعهد شده را در حساب بانکی افتتاح شده واریز نمایند.
 4. داشتن آدرس و کد پستی حقیقی
 5. شرکت سهامی خاص حق انتشار اوراق قرضه را ندارد.
 6. سرمایه باید شامل اوراق سهام باشد.
 7. شرکت های سهامی خاص نمی توانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا وسبله بانک ها عرضه نمایند و یا به انتشار آگهی و یا اطلاعیه و هر نوع تبلیغی برای فروش سهام خود اقدام کنند مگر اینکه از مقررات شرکت های سهامی عام تبعیت نمایند.

معایب و محاسن ثبت شرکت سهامی خاص

معایب ثبت شرکت سهامی خاص :

 1. وجود مقررات بیشتر در شرکت های سهامی : برخلاف شرکت خای تضامنی از اهمیت و پیچیدگی بیشتری برخوردار است زیرا وجود مقرراتی مانند نحوه تقسیم سود و زیان و نحوه نگهداریدفاتر مالی و نحوه تشکیل مجامع عمومی و نحوه گزارش سود و زیان به سهامداران و … در شرکت های سهامی به مراتب پیچیده تر از شرکت های تک مالکی و تضامنی است.
 2. وجود مالیات بر درآمد در شرکت های سهامی به دلیل اعمال کنترل های قانونی و بر اساس قواعد و قوانین مالیات های مستقیم می بایست ابتدا ۱۰ % از درآمد مشمول مالیات به عنوان مالیات شرکت محاسبه و به ترتیب مقرر در قانون مربوطه به عنوان مالیات پرداختنی در نظر گرفته شود .

مزایای ثبت شرکت سهامی خاص :

 1. سهولت نقل و انتقال سهام : از آنجاییکه سرمایه سهامداران در شرکت های سهامی به قطعات کوچکتری به نام سهام تقسیم گردیده و بعضا این سهام بی نام نیز می باشد لذا نقل و انتقال آن دارای سهولت ویژه ای است .
 2. تجمع سرمایه های کوچک : می توان با جمع آوری سرمایه های کوچک و در محیطی دوستانه به انجام فعالیت تجاری پرداخت.
 3. محدودیت مسئولیت سهامداران در شرکت های سهامی: یکی از خصوصیات مهم شرکت های سهامی، محدود بودن مسئولیت سهامداران در قبال سهام آنهاست.
 4. تعیین هیئت مدیره در شرکت های سهامی: بر اساس ماده ۱۷۰ قانون تجارت شرکت سهامی به وسیله یک هیئت مدیره از طریق صاحبان سهام انتخاب شده اند.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

 1. برای شروع پرونده به قسمت تاسیس ارسال می شود و به کارشناسان ثبت ارجاع می شود.
 2. پس از بررسی تمام اطلاعات متقاضی و اعضاء در صورت کسری مدارک با مشتری تماس گرفته میشود و طی پیگیری های مشاوره در زمینه نام ، موضوع و دیگر موارد مدارک و اطلاعات تکمیل می شود .
 3. پس از تکمیل مدارک ، تنظیم مدارک ثبتی توسط کارشناسان ثبت صدرا صورت می گیرد و ورود اطلاعات انجام میشود
 4. بعد از حداقل ۱ روز یا ۲ روز بررسی تاییده نام صورت می پذیر ( در صورت اخطار نام دیگری را باید اختیار کنید . )
 5. پس از تایید نام ، اوراق توسط کارشناسان از سایت اداره پرینت گرفته می شود.
 6. اوراق و اسناد پرینت شده شامل اساسنامه ، شرکتنامه و تقاضانامه است که باید توسط اعضای هیئت مدیره و شرکا به امضا برسد.
 7. اخذ امضای هیئت مدیره و مدیرعامل برای مدارک هویتی و گواهی عدم سوء پیشه شرکا ملزم می باشد.
 8. مدارک هویتی شرکا به اضافه گواهی عدم سوء پیشینه اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل اخذ می شود .
 9. کلیه مدارک امضاء شده و مدارک هویتی گواهی های عدم سوء به اداره ثبت شرکت ها پست می شود که بعد از حداقل ۱ الی ۲ هفته نتیجه پرونده ارسالی از طریق سایت اعلام می شود.
 10. در صورت پذیرفته شدن و آگهی شدن با وکیل مربوط به ثبت صدرا هماهنگ می شود که پرونده و واریزی های مربوطه در اداره ثبت انجام شود و در نهایت آگهی ثبت شرکت اخذ گردد .

هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت شامل دو قسمت است . قسمت اول هزینه های واریزی به اداره ثبت شرکتها که به عنوان هزینه های دولتی شناخته می شود و قسمت دوم حق الزحمه می باشد که دستمزد وکیل ثبت شرکت می باشد .

 • هزینه تعیین و استعلام نام شرکت
  • بخش تعیین نام شرکت ، جزو اولین و مهمترین بخش برای ثبت شرکت می باشد . در این قسمت شما باید حداکثر ۵ اسم انتخاب کنید . اسم ها باید بیش از سه سیلاب باشد و همچنین دارای معنی فارسی باشد . برای راهنمایی بیشتر این موضوع به مقاله ” راهنمای انتخاب نام شرکت ” مراجعه کنید .
 • هزینه تنظیم اساسنامه شرکت + اوراق ثبتی 
  • پس از استعلام نام شرکت + دریافت مدارک از طرف و بارگذاری آن در سامانه ثبت شرکت ها ، حتما نیاز به تنظیم صورتجلسات و اوراق مربوطه به صورت دقیق می باشد که این فرایند توسط کارشناسان و وکلای بخش اداری موسسه صدرا صورت می گیرد .
 • هزینه پستی ثبت شرکت
  • پس از تعیین نام و هنگام تکمیل مدارک می بایست از طریق باجه های پستی معین در هر شهر نسبت به ارسال مدارک صرفا از طریق این باجه ها اقدام نمود .
 • هزینه حق الثبت
  • منظور از حق الثبت همان ابطال فیش سرمایه است که برای سرمایه های مختلف متغیر می باشد ، هزینه حق الثبت  با توجه به سرمایه ثبت شرکت متغییر می باشد . سرمایه ثبت شرکت حداقل یک میلیون ریال می باشد که هزینه حق الثبت با توجه به سرمایه به تصاعدی متغییر می باشد .
 • هزینه حق الدرج یا درج در روزنامه محلی
  • به طور کلی ثبت شرکت در دو نوبت روزنامه می گردد ، ابتدا در روزنامه محلی که هزینه آن در اداره ثبت شرکتها پرداخت می شود و دومی در روزنامه رسمی کل کشور که پرداخت هزینه آن به صورت اینترنتی است . طریقه ی محاسبه ی حق الدرج در اداره ثبت شرکتها بستگی به تعداد خطوط موجود در آگهی تاسیس شرکت دارد و هر چقدر موضوع شرکت بیشتر و تعداد اعضاء بیشتر باشد هزینه حق الدرج افزایش می یابد .
 • هزینه پاکت ، پوشه و دیگر متعلقات پرونده
  • هزینه مربوط به پاکت اداره پست ، پوشه مربوطه و همچنین گیره
 • هزینه روزنامه رسمی کل کشور
  • پس از ثبت شرکت و پرداخت مرحله اول روزنامه یا همان حق الدرج می بایست نسبت به پرداخت هزینه روزنامه رسمی شرکت در سامانه روزنامه رسمی به آدرس http://www.rrk.ir اقدام نمود. لازم به ذکر است برای پرداخت هزینه لازم است ابتدا در سامانه مربوطه ثبت نام نود و عضوی از سایت شد. نحوه محاسبه روزنامه رسمی نیز بستگی به میزان موضوع و تعداد اعضاء شرکت دارد و به صورت آنلاین و علی الحساب محاسبه می گردد که می توان در همان سامانه نسبت به پرداخت اینترنتی آن اقدام نمود .
 • هزینه حق الوکاله و موسسه
  • هزینه مربوط به وکیل مربوطه و همچنین سایر خدمات موسسه .

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

در صورتی که بخواهید موسسه حقوقی فکر برتر روند ثبت شرکت سهامی خاص شما را انجام دهد نیاز به مدارک ذیل می باشد

 • کپی شناسنامه و کارت ملی سهامداران و بازرسین
 • گواهی عدم سوء پیشینه مدیران و بازرسین
 • امضاء اظهارنامه و اساسنامه
 • گواهی بانکی مبتی بر پرداخت حدلق ۳۵% سرمایه شرکت

اما در صورتی که بخواهید خودتان ثبت شرکت سهامی خاص را انجام دهید علاوه بر مدارک بالا نیاز می باشد که سایر مدارک که به شرح ذیل می باشد تکمیل و به اداره ثبت شرکتها پست نمایید .

 • تکمیل دو نسخه اظهارنامه شرکت سهامی خاص
 • تکمیل دو نسخه اساسنامه شرکت سهامی خاص
 • ارائه دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
 • کپی شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضاء هیئت مدیره و سهامداران و بازرسین ( در دفتر اسناد رسمی ) و یا وکیل رسمی شرکت
 • کپی کارت ملی برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و سهامداران و بازرسین
 • در صورتیکه اعضاء هیئت مدیره یا سهامداران اشخاص حقوقی باشند ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده ( در سربرگ شرکت ) و کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی .
 • در صورت داشتن سهامدار خارجی برای اشخاص حقیقی ارائه کپی برابر پاسپورت و برای اشخاص حقوقی ارائه گواهی ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شده حاوی آخرین وضعیت شرکت و همچنین ارائه اصل ترجمه وکالتنامه و اختیارنامه وکیل سهامدار خارجی ( اعم از حقیقی و حقوقی ) .
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری کلیه اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت شرکت ( مراکز پلیس + ۱۰ ) .
 • اقرار نامه در متن صورتجلسه جهت کلیه اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مبنی اینکه مشمول ممنوعیتهای مندرج در اصل ۱۴۱ قانون اساسی نبوده و هیچگونه ممنوعیت قانونی موضوع مواد ۱۱۱ و ۱۲۶ قانون تجارت برای آنها جهت عضویت در هیات مدیره و مدیرعاملی وجود ندارد .
 • ارائه اقرار نامه بازرس یا بازرسان در متن صورتجلسه مبنی بر اینکه هیچگونه نسبت فامیلی اعم از نسبی و سببی با مدیران و مدیرعامل شرکت تا درجه سوم و از طبقه اول و دوم ندارد و خود یا همسرشان نیز ار مدیران و مدیرعامل شرکت بطور موظفی حقوق دریات نمی دارند . در صورت کشف خلاف مشمون بند ۳ ماده ۲۴۳ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت خواهد بود . ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری کلیه اعضای هیات مدیره ، مدیرعامل ، بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت لازم می باشد .
 • ارائه اصل وکالتنامه یا کپی برابر اصل وکالتنامه
 • ارائه اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل قیم نامه
 • پرداخت فیش ۴ هزار تومانی به عنوان هزینه اولیه .
 • ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت ۳۵% سرمایه اولیه شرکت

انتخاب نام پیشنهادی برای ثبت شرکت سهامی خاص

برای ثبت شرکت خود باید حداقل یک نام و حداکثر چهار نام پیشنهادی در نظر داشته باشید که سه سیلابی باشد ( سه قسمتی مثل سفیران گستر صدرا )  و همچنین این اسمامی پیشنهادی سابقه ثبت نداشته باشند .

اسامی به ترتیب الویت در سامانه اداره ثبت شرکتها قرار می گیرد و پس از حداکثر دو روز کاری به شما تاییدیه یکی از اسمهای انتخابی درون سامانه داده می شود .

حتما در انتخاب اسم شرکت دقت داشته باشید که نام و نام خانوادگی و اسامی خاص استفاده نگردد ، همچنین دارای معنا و مفهموم باشد و با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد . لاتین و عدد هم نباشد .

از کلماتی نظیر ایران – جهاد – شاهد – شهید – مرکز – بنیاد – سازمان – اسامی متبرکه – زاده – جانباز – بهزیست – نظام – انتظام – دادگستر – موزه – تکنیک – الکترو – خدمات داروئی – تکنلوژی – مختصات کامپیتوری – پلی – پاریز – اینترنت – کارگشا – چند منظور – گمرک – پاستور – هیمالیا – بوف – آی تک – کیش – نیروی انسانی استفاده نگردد .

همچنین از فرهنگ لغت فارسی استفاده و در صورتی که نام پیشنهادی متداول نمی باشد تصویری از مستند ضمیمه گردد .


متقاضی تاسیس یا وکیل قانونی ایشان بایستی پس از تایید یکی از نام های پیشنهادی جهت اخذ نامه معرفی به بانک افتتاح حساب به قسمت تاسیس مراجعه و پس از واریز مبلغ سرمایه اولیه شرکت گواهی بانک را اخذ و با سایر مدارک تکمیل شده به قسمت تاسیس ارائه می نماید .

نکته مهم : نام های تایید شده از تاریخ تایید بمدت سه ماه اعتبار دارند ، در صورتی که شرکت ظرف مدت مقرر ثبت نگردد نام تایید شده از درجه اعتبار ساقط می گردد و در صورتی که متقاضی خواستار ادامه جریان ثبتی باشد بایستی پس از پرداخت تعیین نام ، نام های تایید شده را جهت تمدید تحویل قسمت تعیین نام شرکت ها نماید .